Centrum urody

Porady na temat urody i kosmetyków
olejki i inne kosmetyki do włosów
Pielęgnacja skóry

Jak przebiega prawidłowe olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to prosty zabieg, który można wykonywać samodzielnie we własnym domu. Bardzo ważne jest jednak prawidłowe przeprowadzenie całej procedury. Tylko to umożliwia osiągnięcie najlepszych efektów. Jak prawidłowo olejować włosy?

Na podkład

Bardzo dobrze jest olejować włosy na podkład. Oznacza to, że włosy powinny najpierw zostać pokryte jakąś substancją. Może to być woda z cukrem, woda z miodem, żel aloesowy, żel otrzymany z siemienia lnianego. Każda z tych substancji ma to do siebie, że jest humektantem, czyli nawilża włos i może stanowić świetną bazę pod olejki do włosów.

Dobrze dobrany olejek do włosów

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego olejku do włosów. Jego dobór powinien być uzależniony od typu porowatości włosa, jego potrzeb oraz od upodobań osoby, która go stosuje. Warto wiedzieć, że do olejowania można wykorzystać też oleje znajdujące się w każdej kuchni np. olej rzepakowy, słonecznikowy, oliwę z oliwek czy oliwę z pestek winogron. Równocześnie jednak warto też pamiętać, że oleje te mogą mieć słabsze działanie, niż wysokiej jakości oleje kosmetyczne. Szczególną uwagę warto zwrócić na olej ze słodkich migdałów, olej z czarnuszki, czy też specjalne mieszanki olejów skomponowane właśnie z myślą o pielęgnacji włosów. Wiele z nich ma indyjski rodowód i odnoszą się do tradycyjnych metod dbania o włosy tamtejszych kobiet.

Emulgowanie

Każdy, kto olejował włosy wie, jak trudno jest usunąć z nich tłustą warstwę. Wiele osób popełnia błąd i myje je kilka razy szamponem. Takie działanie może usunąć dobroczynne działanie oleju, więc lepiej jest je sobie podarować. Najlepiej jest po prostu emulgować olej. Polega to po prostu na nałożeniu na włosy odżywki i pozostawienie jej przynajmniej na 20 minut. W tym czasie zwiąże się ona z olejem i razem z nim będzie można ją łatwo zmyć. Potem można przystąpić do mycia włosy delikatnym szamponem i do ponownego położenia odżywki. Jest to tzw. metoda OMO, która wspomaga regenerację włosa oraz poprawia jego wygląd i zdrowotność.